Jak wyłonić najlepszą odmianę rzepaku?

2020-05-08

Nim już podejmiemy ostateczną decyzję o tym, jaką wybierzemy odmianę do uprawy, powinniśmy dobrze zorientować się, jak wyglądają oferty firm, hodowlano-nasiennych, a także innych dystrybutorów nasion. Wszystko po to, aby wyłonić najlepszą odmianę do warunków, jakie panują w posiadanym przez nas gospodarstwie. Wybór ten będzie znacząco ułatwiony, dzięki wynikom badań, jakie realizuje się w ramach porejestrowych doświadczeń odmianowych zimowego rzepaku.


Podstawową klasyfikację odnajdziemy chociażby w sieci, a wystarczy do wyszukiwarki wprowadzić odpowiednie hasło, np. rzepak odmiany https://ampol-merol.pl/kategorie/6/rzepak. Okazuje się, że zupełnie elementarne podczas wyboru odmiany jest to, jaką wysokość mają plony nasion, co jest zwykle uwarunkowane genetycznie, natomiast spory wpływ ma na to także siedlisko, a szczególnie gleba, czynniki agrotechniczne, a także warunki pogodowe, w jakich się znajdują. Z uwagi na to, bardzo często występuje spora zmienność plonowania rzepaku w latach, a także poszczególnych rejonach kraju. Stąd właśnie, podczas wyboru konkretnej odmiany, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy ta będzie plonować relatywnie stabilnie.


Okazuje się, że sporo zależy także od zimotrwałości, a także osypywania się nasion. Jeżeli chodzi o wysoką zimotrwałość, ta w dużej mierze zależy od stabilności plonowania. Przy czym nie mniej istotna jest tu chociażby odporność na choroby, wyleganie i osypywanie nasion, ale też wysoka tolerancja, na często występujące, zmienne warunki pogodowe. Jeśli mamy wątpliwości i problem w wyborze, warto skonsultować to z ekspertami.