Dlaczego mecze ekstraklasy nie prezentują sobą europejskiego poziomu?

2020-05-04

Chociaż każdy kibić futbolu oczekuje tego, że piłka klubowa z jego kraju będzie stała na odpowiednio wysokim poziomie, a także w jakiś sposób wyróżni się na arenie międzynarodowej, często z wielu względów jest po prostu inaczej. Na naszym rodzimym podwórku, próżno oczekiwać aby się miało coś w tej kwestii zmienić. Jakie są powody tego, że od wielu lat, polskie kluby nie są w stanie zaistnieć w europejskich pucharach.


Zdaniem wielu ekspertów, jeżeli chodzi o same mecze ekstraklasa https://www.typ.pl/pilka-nozna/porownywarka-kursow/polska/ekstraklasa/c6832a0 to co najwyżej średnia półka, jeżeli chodzi o europejską piłkę nożną, a dzieje się tak z wielu względów. Otóż nie tylko sama liga, co cała polska piłka nożna, boryka się z pewnymi problemami i wcale nie dotyczy to stricte - deficytu młodych, zdolnych zawodników, a bardziej samego sytemu szkolenia oraz odpowiedniego zaopiekowania się piłkarzami, którzy dopiero debiutują w polskiej ekstraklasie. W krajach zachodnich wygląda to zupełnie inaczej, toteż wyniki są też zauważalnie lepsze, a kibicie nie muszą martwić się o to, że rokrocznie żaden zespół w ich kraju nie zdoła awansować nie tyle do ligi mistrzów, ale nawet do ligi europy.


Uznaje się zatem, że nasza ekstraklasa wymaga głębokich i długoterminowych reform, dzięki którym nie będziemy nieustannie tracić, a zaczniemy skracać dystans do innych europejskich lig. Jak łatwo zauważyć, nie musimy obawiać się o problemy czysto organizacyjne, gdyż fundamentalnym problemem polskiej ekstraklasy jest głównie niski poziom sportowy, który powoduje, że za innymi europejskimi drużynami jesteśmy daleko w tyle.