Cewniki urologiczne - co należy wiedzieć

2020-07-21

Cewniki urologiczne - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Cewnik to wysokiej klasy przedmiot medyczny, który ma za zadanie odprowadzać mocz poprzez cienką rurkę. do woreczka. Sprzęt ten jest jednorazowy. Nie należy go używać kilkukrotnie gdyż może wdać się zakażenie.


Otóż, cewniki urologiczne https://lines.com.pl/kategoria-produktu/dzial-medyczny/urologia/ stosuje się głównie po operacjach i poważniejszych zabiegach. A także w przypadku pacjentów w okresie terminalnym bądź posiadających problemy z oddawaniem moczu, cewką moczową lub nerkami.


Ważne jest zachowanie sterylności cewników urologicznych. Nie należy korzystać z cewników, które mają naruszone opakowanie, i do których dostało się powietrze.


Jakie mogą wystąpić powikłania po cewniku urologicznym?

Cewnikowanie niestety może się wiązać z pewnymi komplikacjami i problemami. Najczęściej występujące to infekcje i bakterie dróg moczowych. Ich główną przyczyną jest nie stosowanie się do zasad higieny i użycie cewnika kilkukrotnie, skorzystanie z takiego do którego dostało się już powietrze itp. Inne mogące pojawić się problemy to stany zapalne najądrzy, gruczołu krokowego oraz nerek, powstające erozje cewki i ropnie około cewkowe, obecność krwi w moczu tzw. krwiomocz, przerosty powodujące zwężenia cewki moczowej. Oczywiście można tego uniknąć bądź zminimalizować prawdopodobieństwo jeśli wykonuje się cewnikowanie według wszelkich zasad.


Cewniki urologiczne to często spotykane przedmioty medyczne. Stosowane są u pacjentów w różnym wieku oraz o różnych chorobach. W większości jednak związanych z pęcherzem moczowym, cewką moczową, nerkami.